سوالات متداول

سوالات متداول از شرکت نانوکسری

 

تفاوت نانو کسری و رزین چیست؟

رزین ها با ایجاد یک لایه نفوذ ناپذیر شفاف و یا مات یکپارچه روی سطح می کند و در عمق نفوذ نمیکند. ولی محلول نانو کسری به عمق مصالح نفوذ کرده و هیچ گونه تغییری در ظاهر آنها ایجاد نمی کنند.
رزینها با توجه به ایجاد یک لایه شفاف روی سطوح، نور خورشید را بازتابش داده و به اصطلاح برق میزنند. ولی با توجه به مکانیسم متفاوت محصول نانو کسری و با توجه به خواص واکنشی و نفوذی آن، هیچگونه براقیت ایجاد نمی کند.
رزینها با لایه زیر خود واکنش نداده و فقط به عنوان یک روکش عمل میکنند. ولی محلول نانو کسری با سطح زیرین واکنش داده و یک منطقه گسترده ضدآب تشکیل میدهد. به طوری که اگر سطح مصالح خراش داده شود، سطح زیر آن باز هم ضدآب خواهد بود.
رزین ها مقاومت بسیار کمی در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید داشته و به مرور زمان ساختار شیمیایی آنها در هم شکسته و تجزیه می شوند و عمر آن به ندرت به 4 سال می رسد. ولی محلول نانو کسری با ایجاد واکنش شیمیایی مستحکم Si-O-Si که یکی از قویترین ترکیبات شناخته شده است، به صورت دائمی مصالح را ضدآب می نماید.
رزینها در حلال های آلکیدی (به عنوان مثال در تینر فوری) حل شده و محلول در آب نیستند، این گونه حلالها سمی و به شدت آتشگیر بوده و به محیط زیست خسارات جبران ناپذیری وارد می کند. ولی محلول نانو کسری در آب حل شده و فاقد مواد سمی بوده و دوستدار محیط زیست است.
پس از مدتی سطح پوشش های رزینی خش دار شده و به مرور زمان پوسته پوسته شده و جلوه بدی به نمای ساختمان میدهد. ولی محلول نانو کسری با توجه به ماهیت واکنشی و پیوند مولکولی مستحکم آن زیبایی نما را بیمه می کند.
اصل زیبایی مصالح به رنگ و سطح طبیعی آن بوده و اجرای لایه شفاف و یا مات رزینی از زیبایی آن به شدت می کاهد. 


چه زمانی باید محلول نانو کسری بر روی ساختار سیمانی جدید استفاده شود؟               

محلول نانو کسری را می توان بعد از به عمل آمدن بتن (95% هیدراتاسیون) استفاده کرد. برای به عمل آمدن بتن 28 روز زمان نیاز است. در مدت به عمل آمدن بتن برای فرآیند هیدرولیز به آب احتیاج دارد. بنابراین ضد آب سازی با محلول نانو کسری باید بعد از دوره به عمل آمدن بتن صورت گیرد. 


آیا می توان برای ساخت بتن ضد آب، محلول نانو کسری را در هنگام ساخت بتن استفاده کرد؟

خیر، بتن برای فرآیند هیدرولیز به آب احتیاج دارد. بنابراین استفاده از محلول ضدآب کننده نانو کسری در داخل ترکیبات بتن باعث کاهش مقاومت آن خواهد شد. 


اگر منافذ واکنش می دهند و با محلول نانو کسری پوشیده می شوند، پس چرا هنوز قابلیت تنفس باقی می ماند؟

سطح منافذ با محلول نانو کسری پیوند می دهد. این فرآیند در سطح مولکولی رخ می دهد. بنابراین اندازه منفذ در مقیاس نانویی کم می شود و فضای زیادی را برای عبور مولکول های بخار (با اندازه 18/0 نانومتر) باقی می گذارد.  


آیا می توان محلول نانو کسری  را روی سطوح سیمانی رنگ شده استفاده کرد؟ چرا؟

بله، استفاده از محلول نانو کسری  در این نوع سطوح ایده آل است. رنگهای سیمانی با پایه آب منافذ را باز نگه می دارند و به محلول نانو کسری  اجازه پیوند می دهند. محلول نانو کسری  به علت نفـوذ به عمق سطح محافظت طولانی مدت ایجاد می کند. سطح برای مدت زیادی (بیش از 15 سال) تمـیز وسالـم باقی می ماند. 


آیا می توان از محلول نانو کسری  بر روی پلاستر سیمانی استفاده کرد؟

بله، سطح پلاستر سیمانی مانند سطح بتن می تواند با محلول نانو کسری  پیوند دهد. 


چگونه باید سطح را قبل از استفاده از محلول نانو کسری  آماده کرد؟

سطح باید کاملاً تمیز شود و از هرگونه لکه و روغن پاک باشد. لکه های کپک و رنگ های قدیمی باید پاک شوند. بهترین راه برای تمیز کردن سطح لایه های زیرین استفاده از واتر جت پر فشار (با فشار 150-100بار) می باشد. لکه های کپک را می توان به خوبی با فشار بالای آب و محلول 5% ماده سفید کننده (هیپوکلریت سدیم) پاک کرد. 


مزایای بتن قابل تنفس چیست ؟

بتن هنگام به عمل آمدن در حال جذب آب است. سیمان با آب واکنش می دهد و سیلیکات های کلسیم و آلومینیوم ایجاد می کند. بتن معمولی در حدود 28 روز حدود 90 تا 95% به عمل می آید. بقیه سفت شدگی ممکن است زمان بیشتری بگیرد (شاید 10 تا 20 سال). در این زمان بتن بیشترین میزان سفت شدگی را دارا خواهد بود. بنابراین بتن باید برای تسهیل جذب و فرآیند خشک شدن در طول به عمل آمدن تنفس داشته باشد. علاوه بر این، بتن با قابلیت تنفس با محیط خود در تعادل است که اجازه می دهد تفاوت های فشار هیدرواستاتیک و اسمزی درون  سازه های بتنی به حداقل برسد. 


چرا سطوح ساختمان های تازه ساز در طول 3-2 سال دارای لکه های سیاه می شوند؟ چگونه می توان آن ها را تمیز کرد؟ چگونه می توان جلوی آن را گرفت؟

نقاط سیاه باقی مانده موجودات کوچک زیستی (کپک و قارچ) هستند. سطح بتن بسیار متخلخل است. بنابراین در داخل این منافذ آب گرفتار می شود. این موجودات زمانی رشد می کنند که رطوبت و غذا فراهم باشد. سطوح بتن و پلاستر سیمانی رطوبت را خوب نگه می دارد و به رشد قارچ کمک می کند. این موجودات کوچک از بین می روند و باقی مانده های زیستی (لکه های سیاه) بر جا می گذارند. این بقایا غذای نسل بعد می شوند. این چرخه ها تکرار می شوند و در چند موسم بارانی تمام سطح را می پوشانند.

لکه های کپک را می توان به خوبی با واتر جت پر فشار و محلول 5% سفید کننده (هیپوکلریت سدیم) پاک کرد. ابتدا برای سست کردن باقی مانده کپک سطح با فشار بالای آب تمیز می شود. سپس محلول 5% سفید کننده بر روی سطح پاشیده می شود. 30 تا 60 دقیقه فرصت داده می شود تا بقایا اکسید شوند و سپس مجدداً با واتر جت تمیز می شود.

رشد این موجودات زیستی را می توان با از بین بردن یکی از عوامل مهم آن یعنی رطوبت از بین برد. محلول نانو کسری  ویژگی های سطح را از آب دوست به آب گریز تغییر می دهد و با این کار مانع جمع شدن رطوبت در منافذ می شود. ساختار مولکولی ویژه آن مانع رشد قارچ و کپک می شود و بنابراین سطح را برای مدتی طولانی (بیش از 15 سال) تمیز و سالم نگه می دارد.    


شوره زدگی چیست؟ چگونه می توان مانع آن شد؟

مواد ساختمانی تخلخل بسیاری دارند و امکان نفوذ آب به هسته لایه های زیرین را فراهم می کنند. هنگامی که آب از هسته سازه ها خارج می شود با خود اجزای لایه های زیرین را همراه دارد. هنگامیکه آب بخار می شود بقایایی بر روی سطح لایه های زیرین باقی می گذارد. بیشتر این مواد شسته شده سفید می باشند و بنابراین لکه های سفیدی بر سطح و روی سازه های ساختمان (شیشه پنجره ها، سازه های چوبی و...) ایجاد می کنند. این فرایند به شوره زدگی معروف است. این فرآیند برای سازه ها مخرب است چرا که باعث ایجاد منافذ می شود و ساختار پایه را ضعیف می کند. عمل کردن با محلول نانو کسری  مانع نفوذ آب به هسته لایه های زیرین می شود، و بنابراین مانع  خراب شدن سازه ساختمان می شود. 


چرا محلول نانو کسری  تا 10-5 میلیمتری در بتن نفوذ می کند؟ مزیت نفوذ در عمق چیست؟

محلول نانو کسری  می تواند به راحتی به منافذ لایه های زیرین وارد شود. مولکول ها بخاطر اندازه کوچکی که دارند می توانند در میان شاخه های منافذ لایه های زیرین جریان یابند. محلول نانو کسری  به عنوان ماده ای محلول در آب بکار می رود. بخاطر سازگاری آب با لایه های زیرین، عمل آوری با محلول نانو کسری  در پوشاندن سطح و ایجاد نفوذی عمیق بسیار مؤثر است.

- عمق نفوذ محلول نانو کسری  به دلایل زیر برای محافظت سازه بسیار اهمیت دارد:    

در برابر فشار هیدرولیکی بوجود آمده در اثر باد و باران شدید مقاوم است.
در برابر ترک های ریز محافظت ایجاد می نماید.
از سازه ها در برابر آسیب های ناشی آب پس از سایش سطح به دلیل رفت و آمد زیاد و یا فرسایش طبیعی محافظت می کند.
از خوردگی میله های فولادی بتن جلوگیری می کند. 


محلول نانو کسری  را می توان روی چه نوع زیر لایه هایی اعمال کرد؟

تقریباً تمام موادی که معمولاً برای ساخت و ساز به کار می روند را می توان با محلول نانو کسری  به عمل آورد. از جمله:

بتن
آجر
سنگ ماسه ای
سنگ آهک
سنگ مرمریت
پلاستر سیمانی
ورقه های سیمانی
سنگ های طبیعی
گچ چرا سطح عمل شده با محلول نانو کسری  تغییر ظاهری ندارد؟ چگونه می توان فهمید که سطح به عمل آمده است؟

محلول نانو کسری  با لایه های زیرین پیوند می دهد و ساختار شیمیایی آن را عوض می کند. این تغییرات در مقیاس نانویی (مولکولی) رخ می دهند. بنابراین بر عکس ضد آب کردن پوششی قابل دیدن نیست. لوله رایلم آزمایش ساده ای است که می تواند برای مشخص کردن سطح عمل شده بکار رود. 


چرا روی ساختمان ها خاک جمع می شود؟

بیشتر سازه های ساختمانی بسیار قطبی هستند. این قطبی بودن بخاطر گروههای OH سطح است. ذرات خاک هم بسیار قطبی هستند و در سطح خود گروه های OH دارند. وقتی این ذرات ریز به اطراف سطح ساختمان می رسند توسط نیروهای قطبی جذب می شوند. این ذرات ریز بوسیله این نیروهای جاذبه (پیوندهای هیدروژنی) با سطح پیوند می دهند. 


چگونه محلول نانو کسری  می تواند به تمیز نگه داشتن ساختمان کمک کند؟

محلول نانو کسری  با سطح مواد ساختمانی پیوند می دهد و ویژگی های سطح را از آب دوست (بسیار قطبی) به آب گریز (غیر قطبی) تغییر می دهد. ذرات خاک که قطبی هستند دیگر جذب نمی شوند. اگر هم بر روی سطح باقی بماند، به راحتی می تواند با وزش باد و آب باران پاک شود. 


محلول نانو کسری  چگونه به محافظت در مقابل خوردگی کمک می کند؟

خوردگی میله های فولادی فرآیندی الکترو-شیمیایی است. در این فرآیند آهن (Fe) اکسید می شود و دو الکترون از دست می دهد. این دو الکترون به اکسیژن (O) انتقال می یابد. آب در بتن عامل انتقال الکترون می شود و الکترون ها را از آهن به اکسیژن انتقال می دهد و فرآیند خوردگی آغاز می شود. محلول نانو کسری  مانع نفوذ آب به داخل هسته بتن می شود و بتن را خشک نگه می دارد و مانع فرآیند انتقال الکترون و بنابراین خوردگی می شود.

میله های فولادی تقویت شده داخل بتن بوسیله سطحی از اکسیدهای آهن غیر فعال،که به علت PH بالای بتن ایجاد می شوند، محافظت می گردند. این سطح از میله آهنی در برابر خوردگی محافظت می کند. انتقال یون های کلرید در نتیجه واکنش کاتالیزوری شیمیایی آب که منجر به نابودی سطح غیر فعال می شود و آهن را در معرض خوردگی بیشتر قرار می دهد، خوردگی حفره ای نامیده  می شود.

مصرف خالصی از یون های کلرید در طول فرآیند خوردگی وجود ندارد. بنابراین هنگامی که یون های کلرید کافی به فولاد رسید تا سطح غیر فعال را بشکند، تنها آب، اکسیژن و واسطه رسانا برای ادامه واکنش خوردگی نیاز است.

خوردگی میله های فولادی در بتن همچنین می تواند به علت عناصر موجود در آلودگی هوا بویژه SOx  و NOx باشد. این آلاینده ها با آب واکنش  داده، در آن حل می شوند و محلول های اسیدی ایجاد می کنند. اسید ها فرآیند خوردگی را تسریع می کنند. محلول نانو کسری  مانع نفوذ آب و آلاینده های اسیدی به بتن می شود و جلوی خوردگی در اثر آلودگی هوا را می گیرد. 


تفاوت محلول نانو کسری با موادی که به نام نانو در بازار وجود دارند در چیست؟

عموما موادی که با نام نانو در بازار وجود دارند فاقد تاییدیه ها و استانداردهای معتبر می باشند ولی محلول نانو کسری مفتخر به اخذ تاییدیه از پژوهشگده علوم و فناوری نانو دانشگاه صنعتی شریف می باشد. مواد موجود در بازار به 3 دسته عمده تقسیم می شوند:

موادی که بایستی با حلال های هیدروکربنی مخلوط شوند:
این نوع از مواد که عموما از خانواده سیلوکسان ها هستند، از آنجاییکه محلول در آب نیستند، می بایست در حلالهای هیدروکربنی خصوصا تینر مخلوط شوند که این حلال آتشزا بوده و دارای مواد سمی است که برای کاربر و همچنین محیط زیست مضر می باشد. این نوع از مواد پس از استفاده روی مصالح، ظاهر آنها را تغییر داده و حالت خیس شدگی به متریال می دهند.

مواد کدر (شیری رنگ) محلول در آب:
عموما ابعاد نانو قابل رویت نبوده و رنگ کدر این محلولها گواهی بر نانو نبودن ذرات این محلول است. مواد تشکیل دهنده این محلولها عموما سیلیس کلوئیدی (سیلیکاسل) هستند که دارای ابعاد میکرو هستند و مکانیسم عمل آنها عموما مسدود کردن منافذ مصالح می باشد و عمق نفوذ بسیار کمی داشته و پس از مدتی خواص ضدآبی آنها رو به افول می گذارد.

موادی که به نسبت های مختلف بایستی با آب مخلوط شوند:
این نوع از مواد که در بازار بسیار متداول شده است، موادی هستند که از حلال آب به عنوان جدا کننده مولکولها استفاده می کنند. ولی هم زدن معمولی به هیچ عنوان باعث جدایی مولکولها و تبدیل آنها به ابعاد نانو نمی شوند بلکه بایستی از دستگاه التراسونیک استفاده کرد که استفاده از این روش در مقیاس کارگاهی مقرون به صرفه نیست. این مواد مدتی پس از حل شدن در آب میل به چسبندگی به هم دارند و کم کم شروع به چسبیدن به هم می کنند و ابعاد میکرو و حتی میلی پیدا میکنند. پس از 12 ساعت مشاهده می شود که این مواد از زرد کمرنگ به رنگ شیری و کدر تغییر شکل می دهند و عملا غیر قابل استفاده می گردند. 


 آیا شیشه، کاشی و سرامیک را می توان با محلول نانو کسری ضدآب نمود؟

خیر، محلول نانو کسری فقط روی سطوح معدنی که جذب آب دارند کاربرد دارد.  


 آیا سنگ گرانیت را با محلول نانو کسری می توان آبگریز نمود؟

خیر، محلول نانو کسری فقط روی سنگهایی که جذب آب دارند و به اصطلاح خیس می شوند کاربرد دارد. برای این گونه سنگها پوششهای آبگریز کننده موقتی در بازار موجود است که از لحاظ ریالی با توجه به عمر بسیار کم آنها مقرون به صرفه نیستند. 


 آیا محلول نانو کسری روی سنگ تراورتنی که سطح آن ساب و رزین خورده است، عمل می کند؟

خیر، از آنجاییکه رزینها لایه نفوذ ناپذیری روی سطح ایجاد میکنند، مانع نفوذ محلول شده و واکنشی بین سنگ و محلول ایجاد نمی شود. فقط در صورتی میتوان سنگ را ضدآب نمود که سطح آن بتواند آب را جذب نموده و اصطلاحا خیس شود. 


 منظور از واکنشی بودن و عمق نفوذ محلول نانو کسری چیست؟

محلول نانو کسری بک ماده واکنش گرا است که با عوامل آبدوستی که در مصالح معدنی وجود دارند واکنش داده و با غیرقطبی نمودن آن مانع جذب آب می شود. منظور از عمق نفوذ این است که محلول تا هر عمقی که بتواند نفوذ کند، با سطح واکنش داده و آن را ضدآب میکند. یعنی اگر سطح آجر و یا بتن را خراش دهید، باز هم ضدآب خواهد بود. 


 آیا خواص ضدآب نانو کسری در اثر حرارت و یخبندان از بین می رود؟

خیر، از آنجاییکه ماده واکنشی است، این خواص جزئی از مصالح می شود و آزمایشات انجام شده نیز موید این امر می باشد. 

 شما می فرمایید که محلول نانو کسری با سطح واکنش میدهد، آیا این امر به بافت و مقاومت مصالح آسیب میزند؟

خیر، محلول فقط با گروه های هیدروکسیل OH موجود در مصالح که عامل اصلی آبدوست بودن آن هستند واکنش میدهد و هیچ گونه آسیبی به مصالح وارد نمی کند.

در شبکه های اجتماعی

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه ----- ساعت 9 الی 18

تماس با ما

برای ارتباط با ما می توانید از راه های زیر استفاده نمایید:

  • تلفن ثابت: 02133771778
  • فکس: 02133771779
  • موبایل: 09126789287
  • ایمیل: nanokasra@gmail.com
  • آدرس پستی: ایران، تهران، فدائیان اسلام، پایینتر از کریمی، پلاک 2